vintage

 Określeniem tym zwykło się nazywać styl odnoszący sie do przedmiotów stylizowanych, bądź pochodzących z minionej epoki. Dotyczy to rzeczy powstałych w czasie nie tak odległym od aktualnych trendów, gdyż mianem vintage można już śmiało nazwać rzeczy sprzed 20 lat. Natomiast charakterystycznym wyznacznikiem tego nurtu jest możliwość ponownego wykorzystania i łączenia ze sobą różnych, oryginalnych przedmiotów, uzyskując w ten sposób stylową całość, indywidualny charakter oraz niepowtarzalny klimat.

Styl ten najlepiej widoczny jest w modzie oraz w projektowaniu wnętrz, a zwłaszcza w sztuce użytkowej. Niewątpliwie jego popularności sprzyja nurt “zero waste”, czyli stylu życia polegającym na odpowiedzialnej konsumpcji poprzez ponowne wykorzystywanie produktów. Powrót do sytuacji, w której zepsuty przedmiot sie naprawia, przerabia a nie wyrzuca i zastępuje nowym.

Cechy wyróżniające vintage we wnętrzach widoczne są w meblach rodem z lat 60-tych, które posiadają cienkie, zwężające się ku dołowi nóżki. Obecnie chętnie odnajdywane i aranżowane poprzez uzupełnianie ich wyrazistymi, często kontrastowymi kolorami. Komody na cienkich nóżkach, drewniane fotele, toaletki, kwietniki, etażerki i stoły lakierowane na wysoki połysk, często z pięknym, współcześnie niespotykanym w nowoczesnych meblach wybarwieniem forniru. Dodatki w postaci kryształowych pater, szklanych wazonów, starych plakatów, dywanów kilimów, lamp. Wybór jest bardzo duży, Przy urządzaniu wnętrza w tym stylu niezmiernie ważne jest jednak zachowanie umiaru. Nie należy przesadzać z ilością mebli, tym bardziej dodatków i kolorów, gdyż przestrzeń może stać sie przerysowana, sztuczna I chaotyczna. Lepszym rozwiązaniem będzie skoncentrowanie się na kilku charakterystycznych elementach (np. stół, krzesła, komoda i ciekawa tapeta) niż na dodawaniu każdego elementu wyposażenia z myślą o jego oryginalności.

Z pewnością styl vintage daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością, może sprawić że urządzanie mieszkania będzie jeszcze przyjemniejsze, gdyż mamy większy wpływ na oryginalny wygląd przedmiotów, przy niewielkim nakładzie kosztów.

0
 .