wabi-sabi, czyli piękno niedoskonałe
Styl ten pochodzący z kraju kwitnącej wiśni, wywodzi się z japońskiej estetyki i można tłumaczyć dosłownie jako wabi-prostota oraz sabi- piękno starego przedmiotu, a osoby które praktykują ten styl nazywa się wabibitos.

Cechuje go przeciwstawianie się konsumpcjonizmowi, minimalizm oraz tymczasowość i niedoskonałość. A co to oznacza w praktyce?
Otóż wabi-sabi docenia przedmioty wysłużone, z widocznymi niedoskonałościami, nadgryzione przysłowiowym "zębem czasu". Elementy wyposażenia powinny być skromne, proste, wykonane z naturalnych materiałów. Naderwana tapeta lub wyblakły kolor ścian, przyszczerbiony talerz, nieoszlifowany kamień, elementy surowego drewna z widocznymi rysami, zadrapaniami oraz ręcznie wyplatane dekoracje  i naturalne kolory takie jak brązy, beże, szarości , biele to wyznaczniki  autentyczności tego stylu.

Ręcznie dziergane poduszki, kapy, dywany. Ręcznie zdobiona ceramika, elementy drewniane, które z biegiem czasu starzeją się uzyskując niepowtarzalny wygląd.
Wiele tego typu przedmiotów dostaniemy na targach, można także wykonać samemu za pomocą różnego rodzaju farb służących do postarzania i stylizacji  przedmiotów, pole do działania ogromne!


0
 .