Mała- wielka metamorfoza stolika kawowego
Drewniany stolik niewielkich rozmiarów (60x60cm)

Stan drewna dobry, bez ubytków, całość nieco rozchwiana, dlatego konieczne będzie wklejenie na nowo nóg.

1. Zaczynamy od rozebrania mebla na części, po czym każdy element pozbawiamy starej warstwy lakieru. Możemy to zrobić szlifierką z papierem ściernym (o gradacji najpierw ok 60, 80, później 120 lub 180) dla uzyskania gładkiej powierzchni, po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru należy ponownie przetrzeć powierzchnię np. stalową wełną lub papierem o drobniejszej gradacji, np 2000.

 2. Po oczyszczeniu drewnianych elementów ze starych warstw lakieru bądź farby, odpylamy za pomocą bawełnianej, suchej szmatki poszczególne części mebla.

3. Przystępując do malowania, mamy do wyboru wiele rodzai wykończeń. W zależności od oczekiwanego efektu i tego, w jaki sposób będzie stolik wykorzystywany ( czy sporadycznie, czy intensywnie, bądź będzie jedynie dekoracją) wybieramy sposób wykończenia. Tutaj zdecydowano się na bejcę i lakier, ze względu na to, że ze stolika będzie się regularnie korzystać. Zarówno bejcowanie (barwienie drewna) jak i lakierowanie powinno się wykonać co najmniej dwukrotnie dla najlepszego pokrycia i intensywnej barwy. Polecam tę metodę ze względu na możliwość uzyskania szerokiej gamy kolorystycznej danego odcienia (np jasny, średni, ciemny dąb możemy uzyskać z jednego koloru bejcy różnicując ilość nakładanych warstw) Takiej możliwości nie mamy stosując lakierobejce, której intensywność jest stała. Do malowania używamy pędzla, wałka lub pistoletu do malowania.

4. Po pomalowaniu czekamy aż wszystkie elementy wyschną (wg czasu schnięcia podanego na opakowaniu) i możemy przystąpić do klejenia. Do tego celu najlepiej użyć zwykłego kleju do drewna typu vikol. Warto też się zaopatrzyć w gumowy młotek i ściski do drewna, aby wszystkie elementy dobrze się ze sobą "zeszły" i nie było niepotrzebnych szczelin.  Czekamy kolejne kilkanaście godzin aż całość dokładnie wyschnie i gotowe!

0
 .