Vintage

 

 

 Określeniem tym zwykło się nazywać styl odnoszący sie do przedmiotów stylizowanych, bądź pochodzących z minionej epoki. Dotyczy to rzeczy powstałych w czasie nie tak odległym od aktualnych trendów, gdyż mianem vintage można już śmiało nazwać rzeczy sprzed 20 lat. Natomiast charakterystycznym wyznacznikiem tego nurtu jest możliwość ponownego wykorzystania i łączenia ze sobą różnych, oryginalnych przedmiotów, uzyskując w ten sposób stylową całość, indywidualny charakter oraz niepowtarzalny klimat.

Styl ten najlepiej widoczny jest w modzie oraz w projektowaniu wnętrz, a zwłaszcza w sztuce użytkowej. Niewątpliwie jego popularności sprzyja nurt “zero waste”, czyli stylu życia polegającym na odpowiedzialnej konsumpcji poprzez ponowne wykorzystywanie produktów. Powrót do sytuacji, w której zepsuty przedmiot sie naprawia, przerabia a nie wyrzuca i zastępuje nowym.

Cechy wyróżniające vintage we wnętrzach widoczne są w meblach rodem z lat 60-tych, które posiadają cienkie, zwężające się ku dołowi nóżki. Obecnie chętnie odnajdywane i aranżowane poprzez uzupełnianie ich wyrazistymi, często kontrastowymi kolorami. Komody na cienkich nóżkach, drewniane fotele, toaletki, kwietniki, etażerki i stoły lakierowane na wysoki połysk, często z pięknym, współcześnie niespotykanym w nowoczesnych meblach wybarwieniem forniru. Dodatki w postaci kryształowych pater, szklanych wazonów, starych plakatów, dywanów kilimów, lamp. Wybór jest bardzo duży, Przy urządzaniu wnętrza w tym stylu niezmiernie ważne jest jednak zachowanie umiaru. Nie należy przesadzać z ilością mebli, tym bardziej dodatków i kolorów, gdyż przestrzeń może stać sie przerysowana, sztuczna I chaotyczna. Lepszym rozwiązaniem będzie skoncentrowanie się na kilku charakterystycznych elementach (np. stół, krzesła, komoda i ciekawa tapeta) niż na dodawaniu każdego elementu wysposażenia z myślą o jego oryginalności.

Z pewnością styl vintage daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością, może sprawić że urządzanie mieszkania będzie jeszcze przyjemniejsze, gdyż mamy większy wpływ na oryginalny wygląd przedmiotów, przy niewielkim nakładzie kosztów.

Fusion

 

Podobnym stylem pozwalającym na odważne aranżacje i indywidualne rozwiązania wnętrzarskie jest fusion, powstały na przełomie XX i XXI wieku w wyniku pewnego znudzenia minimalizmem i chłodem nowoczesnych, monochromatycznych, betonowych przestrzeni pozbawionych twórczego indywidualizmu.

Jak nazwa wskazuje, nurt ten to fuzja, połączenie. W tym przypadku chodzi o nieszablonowe łączenie kolorów, stylów, materiałów na zasadzie kontrastów- a główną zasadą stał się - brak zasad. Pozornie wydawało by się nic prostszego. Ale  okazuje się, że często istnieje bardzo cienka granica pomiędzy ciekawym wnętrzem w stylu fusion a  tandetą i chaosem. Lepiej nie zdawać się na przypadek, lecz dobrze przemyśleć koncepcje, eksperymentować, poszukać inspiracji..

Cechami charakterystycznymi tego stylu są:

- zestawieni mebli z różnych epok (np drewniany, klasyczny stół i plastikowe krzesła)

- materiały luksusowe w połączeniu z tanimi

- oryginalne przedmioty dekoracyjne

- printy na tkaninach lub plakatach nawiązujące do określonej stylistyki

- dodatki zaczerpnięte ze stylów dalekich kultur

 

Zarówno styl vintage jak i fusion został przytoczony tu nie bez przyczyny. W obu przypadkach nieocenioną role odgrywa kreatywność polegająca na twórczym poszukiwaniu inspiracji tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Dostrzeganie rozwiązań, dzięki którym będzie można współtworzyć przestrzeń nam najbliższą, czyli nasz dom a miarą tego jak żyjemy jest to, w jaki sposób potrafimy to wykorzystać.

Jesteśmy tutaj

KONTAKT